Ez a követelményrendszer az úgynevezett INSARAG (Nemzetközi Kutató és Mentő Tanácsadó Csoport) Irányelv. Ebben nem csak a kutatás-mentés módszereit, eszközeit határozták meg, de a csapat vezetésével, létszámával, képzésével és még igen sok speciális területtel kapcsolatosan fogalmaztak meg követelményeket az ENSZ szakemberei. Katasztrófa-sújtotta területen napjainkban már kizárólag olyan mentőegység végezhet nemzetközi segítségnyújtást, amely minősítő gyakorlaton bizonyította tudását, képességeit, alkalmasságát.
A HUNOR és a HUSZÁR mentőszervezetek is megszerezték a nemzetközi minősítést
A HUNOR Csongrád megyei tagjai |
Csak viszonyításképpen: a HUNOR.hoz (Hungarian Organization for Rescue Services) hasonló, nehéz kategóriájú mentőcsapat az egész világon összesen 20 létezik, és legtöbbjüket nagy országok hozták létre (USA, Oroszország, Németország, stb). Magyarország csapatának minősítését az INSARAG Irányelv szülőatyja, Toni Frisch úr is megtekintette, és a gyakorlat végeztével rendezett ünnepségen kijelentette, hogy a magyar csapattal bármikor szívesen dolgozna együtt, tudja, hogy erre a csapatra bármikor, bármiben számíthatna.
A mentőcsapatban három Csongrád megyei szakember is helyet kapott: Kálmán Rajmund tű. őrnagy, Balázs Csaba tű. törzszászlós és Fülöp Gábor tű. törzszászlós a kutatás-mentési komponens tagjai, míg Tátrai János tű. alezredes a Csapat vezetésében kapott helyet, mint műveleti tiszt.