Az SZTE Tanulmányi és Információs Központ Kongresszusi termét zsúfolásig megtöltő érdeklődőknek igazi tudományos csemegében lehetett részük: Marsha Sue Ivins, nyugalmazott amerikai űrhajós- és mérnöknő tartott előadást, aki először járt Magyarországon, és első útja Szegedre vezetett.
Előadása kezdetén rövid ismertetőt hallhattunk az űrhajózás kezdeteiről, amikor az 50-es és 60-as években hatalmas verseny alakult ki az Amerikai Egyesült Államok és az akkori Szovjetunió között arról, hogy melyik ország juthat először az űrbe, s ki léphet hamarabb a Hold felszínére.
Mercurytól a Space Shuttleig
A NASA először a Mercury-programot indította el a ’60-as évek elején, mely az első olyan amerikai űrprogram volt, ahol embereket juttattak a világűrbe. A következő a Gemini-program volt, melynek keretében 16 űrhajós 600-szor kerülte meg a Földet. A mindenki által ismert Apollo-program 1969 és 1972 között zajlott, s a Holdon a program 6 küldetése, összesen 12 űrhajós landolhatott.
„Ezek a programok és űrhajók csak egyszeri használatra voltak tervezve” – hangsúlyozta az űrhajósnő. „Az űrkapszulák visszatérve a Földre vagy a tengerben, vagy szárazföldön landoltak, ám egyiküket sem lehetett újra fellőni.”
Ezután Ivins áttért az úgynevezett „Space Shuttle” programra – azaz űrrepülőgépekre, illetve a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) folyó munkára és hétköznapokra. Az űrrepülőgépeket többször fel lehetett használni – rakétával juttatták a világűrbe, ám visszatérve – immár üzemanyag nélkül – úgy landoltak a Földön, akár egy személyszállító repülőgép.
Az űrrepülőgépek feladatai közé tartozott az állandó személyzet cseréje a Nemzetközi Űrállomáson, a különböző űrállomáselemek és utánpótlás, a friss víz, az élelmiszer szállítása, műholdak pályára állítása és karbantartása, illetve különböző kísérletek és mérések végrehajtása alacsony Föld körüli pályán. Összesen hét ilyen űrrepülőgép készült el: a
Pathfinder – makettként csak mozgatási és szállítási tesztekre használták –, az
Enterprise – csak légköri próbarepülésekre használták, hővédőpajzs nélkül készült, űrrepülésre nem volt alkalmas –, a
Columbia, a
Challenger, a
Discovery, az
Atlantis és az
Endeavour.